Hypericum

Třezalky se pěstují nejen pro květy, ale i plody, které se využívají ve vazbách.

Máme několik druhů, ale my se budeme zabývat pouze některými.

Hypericum calycinum - třezalka kalíškatá pochází z jihovýchodní Evropy. Vytváří hustý půdní pokryv 20 - 30 cm vysoký a poměrně silně odnožující. Listy bývají částečně stálezelené. Květy jsou žluté, velké 5 - 7 cm. Vykvétají v červenci až srpnu. Roste na slunci i polostínu. Půda by měla být propustná, humózní. Při horší zimě může namrznout, ale po sestřihnutí dobře regeneruje.

Hypericum kalmianum - třezalka tříkětá kultivar GEMO. Jedná se o nízký keřík, který nabízí velmi dlouhou dobu kvetení. Má úzký list. Květy jsou středně velké, žluté. Stejně jako třezalka kalíškatá vykvetá v červnci a kvete až do poloviny září. Vysazujeme ji na slunce s dobře propustnou půdou.

Hypericum x moserianum - třezalka Moserova je keřík dorůstající 50 cm s poloopadavými listy. Kultivar TRICOLOR je pestrolistý s překloněnými větvičkami. Listy mají bíložlutý až růžovobílý lem. Vyžaduje chráněné stanoviště.

Hypericum Hidcote - třezalka rozkladitá dosahuje výšky až 1 m. Je vzpřímeně rostoucí a kvete až do konce září. Květy jsou 5 - 7 cm široké, žluté. Na jaře vyžaduje řez. Má stejné nároky jako ostatní třezalky.

Hypericum1

rady pro zahrádkáře